Коли ми говоримо про люльки, зазвичай в думках відразу починають з’являтися назви маститих закордонних марок, імена майстрів. Більшості любителів люльок давно добре відомо, що добре, а що не дуже, де знайти хорошу трубку і як її купити. Всі ми знаходимося в пошуку трубки нашої мрії, свого роду ідеалу.
Ми прекрасно усвідомлюємо, що гонитва за ідеалом є марною справою, оскільки смаки і переваги міняються. Ми можемо бути консервативні і купувати трубки в одному стилі або навпаки – постійно шукати нові форми і фініші. Ми можемо годинами блукати в мережі і розглядати фотографії, втішати себе тим, що колекція вже і так досить розрослася, і начебто вже і не треба нових трубок … і тоді раптом випадково погляд падає на щось нове, і ми вже розуміємо, як чудово вона буде куриться, як легка, зручна, витончена і граціозна вона буде … А потім ми будемо чекати слушного моменту, щоб можна було, нарешті, набити її улюбленим тютюном і закурити вперше … Однак незабаром після цього ми абсолютно спокійно повернемося до звичайного процесу вічного пошуку ідеальної трубки. З цим нічого не поробиш.
При цьому дуже часто ми забуваємо, що, по суті, шукати нову трубку десь за тридев’ять земель немає гострої необхідності, особливо коли мова йде просто про нову трубці без запаморочливого дизайну і карколомного фінішу, про трубці, яку можна просто брати і курити …
Багатьом любителям люльок зі стажем, так і початківцям, відомо, що бриарові трубки давним-давно робляться прямо в Києві на фірмі «Золоті ворота». Ми просто звикли до цим фактом і не звертаємо на нього уваги. А факт цей досить цікавий, адже фірма «Золоті ворота» є однією з легенд трубкового світу. Багато хто починав курити трубку саме з Golden Gate, а сама фірма була, а можливо і залишається, найбільшим виробником курильних трубок в країнах колишнього Союзу …
На початку 90-х мій однокурсник купив собі першу трубку – чорний рустірованний бент. Крім трубки в коробці лежала пам’ятка, яка містить короткі вказівки щодо поводження та догляду. Там було ще написано, що виготовлена вона в Києві кооперативом «Вереск». Чесно кажучи, вразила нас тоді навіть не сама трубка, а саме ця дивовижна пам’ятка. Якось складно було уявити собі тоді, що куріння трубки – настільки складна справа. Трубки мене тоді особливо не цікавили, і цей факт я попустив повз себе абсолютно спокійно. Товаришу я тоді сказав, що він вибрав собі нелегкий шлях …
Кількома роками пізніше, коли мене вже зацікавили люльки, і у мене навіть вже завелася перша справжня бріаровая люлька, я згадав про існування в Києві люлькового виробництва. Тоді в продажу став з’являтися справжній люльковий тютюн, і деякі мої знайомі почали цікавитися цією справою. В середині 90-х мені вдалося познайомитися з Віктором Роговцем, який протягом вже багатьох років керує фірмою «Золоті ворота». Я звертався до нього з проханнями щодо налагодження ремонту своїх трубок, і мені навіть пощастило потрапити на виробництво і краєм ока побачити, як робляться трубки і аксесуари. Якщо не помиляюся, це було в 1996 році, і тоді вже фірма виготовляла трубки з бриара.
З появою в 2003 році люлькового клубу у нас з’явилася можливість ближче познайомитися з київськими трубками. Засновник клубу Євген Богданов часто приносив на засідання люльки «Golden Gate», які він особисто відбирав, і всі бажаючі могли пильно на них подивитися і при бажанні придбати. Йому вдавалося вивудити найвдаліші екземпляри, і багато, хто придбав трубки в той час, залишилися цілком задоволені і курять їх до сих пір.
Згодом Віктор Роговець став регулярно відвідувати засідання клубу. Безумовно, ми говорили в першу чергу про трубках, про те, як зробити їх краще з інженерної точки зору. Зауваження завжди сприймалися конструктивно і вели до поліпшення якості. За вагомий внесок у розвиток трубкового руху в період становлення Київського клубу Віктору Роговцю було присвоєно звання Почесного члена Клубу. У 2004 році була виготовлена перша клубна трубка форми «більярд». З тих пір якість трубок «Golden Gate» неухильно росло, і вони зайняли на ринку свою нішу – в основному це недорогі серійні трубки з пристойною інженерією. Серійні трубки хороші тим, що у покупця завжди є пристойні вибір з десятка-двох трубок. При такому стані речей можна завжди вибрати ту, яка сподобається за всіма характеристиками. Найцікавіші трубки малих серій – клубні трубки і трубки для змагань з повільного куріння – вони проходять дуже жорсткий відбір по дизайну, інженерії та якості.
Якщо говорити про бріарові люльки, ринок вимагав і продовжує вимагати від виробника в основному трубок під 9 мм фільтр. Така вже традиція нашого ринку, що прийшла до нас з Німеччини, де трубки під фільтр займають практично весь серійний сегмент. Частка трубок для куріння без фільтра невелика, але поступово збільшується. Трубки з бездоганною поверхнею випускаються гладкими, а ті, що мають зовнішні вади, рустіруются. Виготовляються трубки з тосканського бриара, а мундштуки – з італійських ебонітових заготовок. Віктор неодноразово бував в Італії, де докладно ознайомився з усіма секретами і традиціями виготовлення трубок – від збору і підготовки сировини до власне виготовлення. Трубки «Golden Gate» впізнавані і заслужено користуються хорошим попитом, перш за все, завдяки чудовій співвідношенню ціни і якості.
Наступного четверга, 17 листопада, директор фірми «Золоті ворота» Віктор Роговець відвідає засідання Клубу. Він розповість нам про історію фірми і познайомить нас з поточним станом справ, а у нас буде можливість задати Віктору цікаві для нас питання. Можливо, вдасться побачити і нові трубки. У будь-якому випадку це має бути цікаво. Так що приходьте і переконайтеся в цьому самі.
Президент КККТ Дмитро Назаренко, 13.11.2016 р.